Бременно съзнание - Или какво се случва с мен докато съм бременна
Емоционалният пейзаж през бременността
Едно от най-големите предизвикателства на бременността е свикването с постоянната нужда от адаптиране към нови и нови случки, усещания, емоции. Начинът, по който се чувствате, е определящ и за лекотата, с която ще понесете физическите промени в тялото си. Един ден ще празнувате специалното си положение, на следващия може да проклинате бременния си живот с всичките му ограничения. Емоциите и смяната им са безкрайни.
Някои от емоциите, които може да изпитате в рамките на бременността си (или за един следобед време), са: нетърпение, възбуда, вълнение, съжаление, раздразнение, спокойствие, яд, вина, тъга, обърканост, привързаност, щастие...
Бременност и депресия
До съвсем скоро депресията се считаше за наистина малко вероятна по време на бременността. Дори жени, склонни към депресия преди бременността си, разчитат на мигновено излекуване благодарение на играта на хормоните, характерна за 9-те месеца на очакване. И често нещата се развиват точно така. Има обаче и случаи, в които депресивните настроения настигат и бременната жена - те са или следствие от проблеми преди бременността, или резултат от химичните изменения в мозъка през бременността, или просто заради трудното адаптиране към бременния живот. Не маловажно е и напрежението от очакваното от бременната - тя трябва да е едва ли не винаги усмихната и безмерно щастлива. Каквато и да е причината за депресия, най-важното е тя да бъде установена и преодоляна навреме. Евентуалното забавяне този път вреди на двама - страдащата майка и бебето, което няма да може да получи нужната му емоционална стабилност от нея.
Признаците за депресия през бременността (обикновено траещи 2 и повече седмици) са:
Постоянна тъга
Трудно концентриране
Прекалено малко (или твърде много) сън
Загуба на интерес към занимания, които обикновено са ви доставяли удоволствие
Усещане за безнадеждност
Тревожност
Чувство за малоценност
Преодоляването
Обикновено по-задълбочен разговор и напълно искрено споделяне на емоциите с близка приятелка или с партньора вършат чудеса. Ако обаче не успявате да намерите спокойствието си по този начин, пробвайте друга работеща стратегия - разговор с психолог. Предимството тук е не само професионалното му знание, но и фактът, че е страничен наблюдател - често сме по-искрени и открити пред непознати.
Бременност и тревожност
Усещане за привързаност: Може да го усетите веднага щом разберете, че сте бременна, но може и да се окаже трудно да се привържете към нещо все още абстрактно - малката точица от ехографската снимка. Не бъркайте това забавяне в чувствата с неспособност за такива - нормално е да се появят чак при първото ритниче, с раждането, дори след това. Може да дойдат и мигновено, разбира се - всичко е въпрос на индивидуална психика, няма правилен и грешен начин.
Страх от загуба (и от неизвестното): Много жени изпитват този страх през почти цялата си бременност, дори и да е на подсъзнателно ниво. Говорим за един добре прикрит, но постоянен източник на тревожност в различни степени. Страх за бебето, страх от изследванията, които следят развитието му – нещата, за които може да се тревожите по време и след бременността, са безкрайни. И няма как да е иначе – там, където има любов, винаги вирее и скритият страх от загуба.
Бременни предчувствия: Напълно естествено е желанието за поне относителен контрол над неконтролируемата реалност на бременността. Вслушването в шестото чувство и вътрешното усещане е наистина съблазнителен вариант за целта, но също може и да навреди. През бременността са налице много безпочвени усещания и настроения и да смятате, че те са знак за нещо нередно, може да е наистина подвеждащо. Неприятната мисъл невинаги означава, че наистина има проблем. Дори традиционното усещане за пола на бебето е донякъде коварно - ако майката е познала, добре, но ако не е - може би й липсва майчин инстинкт? Следват чувството за малоценност, вината - напълно излишни емоции за една щастлива майка. Често е успокояващо да приемаме дадена случка или случайна мисъл за знак - понякога е верен, но друг път, не.
Стресиращи ситуации: Причините за стрес през бременността са много - преумора, физически дискомфорт, притеснение за здравето. В допълнение идват и ежедневните стресови ситуации, неотчитащи особеното ви положение. Стресът е неизбежен и е част от живота на всички нас. Добре е да опитвате да го избягвате през бременността си, но това далеч не значи да се стресирате, че не успявате.
С любезното съдействие и подкрепата на списание “ Моето Бебе и Аз “
и магазини “ Бебе Маркет “ – ПРИЯТЕЛИ И ПАРТНЬОРИ.