12 юли 2017 г.

Съветите на Бебе Маркет - Лятото сезонът на почивките

БЕБЕ МАРКЕТ Онлайн написа:
Покачващите се температури и жегата могат да направят лятото да изглежда непреклонно  не само за нас, но и за  бебчето.  Няколко прости препоръки могат да помогнат  за това ние и бебето да се чувстваме комфортно.

1. Да обърнем специално внимание на гънките :)

В летните жеги се увеличава изпотяването, което може да доведе до инфекции на кожата и обриви. Когато къпем  бебето, нека  обърнем специално внимание на това да измием вратлето, подмишниците и други видове гънки по тялото. Можем да увеличим броя на ежедневните бани и  да добавим няколко капки масло от евкалипт във водата. Добре е да перем дрехите на бебето в топла вода с мек препарат, особено, ако те докосват лицето му.

2.    Да облечем бебето, както се обличаме ние

Ако ще сме в затворено помещение, хубаво е да облечем бебето в по-свободни, леки дрехи, за предпочитане от естествени материи (като памук), които абсорбират потта по-добре от синтетичните. Едно полезно и лесно правило – обличаме детето, както сме облечени ние. Ако носим къси панталони и тениска, това ще е удачно облекло и за бебето. Ако излизаме навън, обличаме детето с летни панталони, блузка с дълъг ръкав и с шапка с широка периферия, за да предпазва лицето на детето от слънцето. Ако случайно е облачно, нека не се заблуждаваме, че облаците ще спасят детето от вредните слънчеви лъчи.

3. Да не оставяме бебето в горещи помещения

Тъй като детето не се поти особено „ефективно”, има риск то да прегрее много по-бързо, отколкото един възрастен. Именно затова не бива да оставяме пеленаче в гореща стая или в паркирана кола. Дори няколко минути могат да извадят температурата на детето от релси и в крайни случаи може да се окаже, че животът му е застрашен.

4. Да наваксаме изгубените течности с по-често кърмене

Дори да не виждаме капчици пот да избиват по челото на бебето, то може да губи ценни течности в горещо време. Зачервено лице, топла при допир кожа, учестено дишане и неспокойство могат да се предупредителни сигнали за дехидратация - загубените течности може да компенсираме с по-често кърмене. През лятото бебетата трябва да поемат 50% повече течност от обикновено (нормалното количество е поне 100-120 грама на всеки килограм на детето на ден). Едно 5 килограмово бебе например, което обикновено поема 550-660 мл. течности, би трябвало в жегите да получава поне 850-900 мл.

5. Да съобразим времето за разходки

Най-лошото време за разходка навън за бебето (а и за нас) е между  10 и 14 часа, когато слънцето е най-силно и уврежда най-много кожата. Нека планираме разходките навън преди или след този интервал от време.

6. Да се уверим, че сме намазали със слънцезащитен крем

Тъй като кожата на бебето под 6 месеца е тънка и деликатна, добре е да го държим далеч от директна слънчева светлина. За моментите, когато това е невъзможно – да се уверим, че сме го намазали със слънцезащитен крем. Американската Педиатрична Академия казва, че е добре да мажем кожата на бебето и лицето му с минимални количества слънцезащитен крем, когато е изложено на слънце.
За бебета над 6 месечна възраст, можем да използваме по-спокойно и по-често тези кремове. За предпочитане е да мажем бебето на всеки два часа или всеки път, след като се намокри или изпоти. Препоръчително е да използваме водоустойчива защита за деца с минимум фактор (SPF) 30  дори и под  дрехите. Защитният фактор (SPF) на една памучна тениска е средно само 5.
Трябва да имаме предвид, че веществата в лосионите се нуждаят от време, за да подействат, затова е най-добре да намажем бебчето 20-30 минути преди излагане на слънце.
Лятото е сезонът на почивките, дългите разходки по плажа и семейните излети в планината.
Вече знаем как да им се насладим безопасно. 
Copyright © 2017 АДОРНО ООД, All rights reserved.

Our mailing address is:

АДОРНО ООД
Ул. Райко Алексиев №3
Магазин Бебе Маркет
СОФИЯ 1000
Bulgaria



Съветите на Бебе Маркет - С деца на море

Съветите на Бебе Маркет - Почивка в планината с малко дете или бебе.


Когато ще ходим с деца в планината, на къмпинг или на хотел, е хубаво се запознаем с особеностите на местността, да имаме картов материал, както и допълнителни информации относно времето, особеностите на маршрута, работното време на хижи и условията на местата за преспиване и хранене. Всичко това допринася за избягване на неприятни изненади по време на прехода.
Ето нашите съвети за това какво да търсим, когато резервираме своята почивка и какво да не забравяме да вземем със себе си.

  1. Как да изберем локацията?
Разходките и прохладният отдих в планината са сред най-приятните възможности за почивка през лятото. Когато пътуваме с бебе или  малко дете е хубаво да вземем предвид дали в близост до мястото, което сме избрали предварително има Център за медицинска помощ.

  1. “Дивото зовеили на хотел?
    1. Ако никога не сме били на къмпинг е по-добре да не рискуваме първият ни опит да е когато сме с малко дете. По-добре е да се спрем на вариант хотел/хижа, като в този случай трябва да уточним всички подробности, които проверяваме при запазване на място за нощувка – допълнителни удобства, развлечения, храна и т.н.
    2. Преди първото ходене на къмпинг с бебето е добре по-отрано да започнем с изготвянето на списък с това, което ще ни е необходимо. Трябва да помислим коя част от екипировката ни е подходяща за пребиваването ни с бебе и кое трябва да подменим. Добре е да извадим цялата екипировка за къмпингуване вкъщи и да и направим внимателен оглед. За улеснение можем да разиграем сценарий как ще премине 1 ден в лагера – ставане, готвене, хранене, свободно време/игра, дневен сън, къпане, спане през нощта. Вариант е също така да направим тест драйв като отидем за един ден на пикник. По този начин още по-лесно ще преценим какво ще ни е необходимо за престоя през деня.
  2. Кога да тръгнем на път?
Независимо дали ще сме избрали варианта спане в хижа или ще сме на къмпинг, когато пътуваме с бебе или по-малко дете, е хубаво да тръгнем поне 2-3 часа по-рано от колкото сме свикнали да потегляме, преди появата на малкото човече. По този начин ще имаме достатъчно време за подреждане на багажа в автомобила, непредвидени спирания, натоварен трафик. Тръгването по-рано е от особено значение, ако ще къмпингуваме, защото е важно да стигнем по светло, за да можем да разположим лагера си. Не трябва да забравяме, че със задачите по нареждането ще се занимава основно единият от нас, тъй като другия ще е зает с детето.
  1. Да поговорим със съседите
Дори и да сме убедени, че детето ни е най-кроткото същество на земята, което не вдига шум и спи непробудно цяла нощ, добре е да поговорим със съседите си по къмпинг/стая веднага, щом пристигнем. Нека ги предупредим, че сме с малко дете и има вероятност то да вдига шум и в забранените часове. Все пак работата на бебетата е да плачат – винаги може да се случи да смути околните в неподходящ момент. Този разговор до голяма степен ще ни спести евентуални негативни емоции.

  1. Да помислим за непредвидените ситуации
Ужилване, температура, разстройство, запек, слънчасване, изгаряне, претопляне, преохлаждане, настинка и т.н. – шансът за проява на едно или повече от тези състояния за съжаление е доста по-голям по време на почивка сред природата. Добра идея е да подготвим специална аптечка за детето, която да консултираме предварително с педиатър. Също така, трябва да помислим и какво да вземем за превантивни мерки – репеленти, навес, тента и т.н. Освен за чисто медицинските въпроси, не трябва да забравяме и за други вероятни проблеми: промяната на обичайната среда може да повлияе на графика на детето, да разстрои съня му, апетита му. Препоръчително е да имаме под ръка любимата играчка, друга вещ, която го успокоява, както и да приготвим храна, която то наистина обича.
  1. Да не забравяме най-важното, че сме на почивка!
Когато за първи път сме на почивка с бебе или малко дете, се случва да забравим основното, че сме отишли да отдъхнем от ежедневните грижи и проблеми, че сме там, за да се забавляваме и разпуснем. За това трябва да се настроим положително, да не се притесняваме излишно и да се насладим на почивката си. Когато ние сме спокойни, то и малкия човек ще е по-спокоен и усмихнат.

Планирането на семейна почивка с деца е доста отговорно и не леко начинание. Ако се придържаме към някои основни рамки, обаче, ще си осигурим една приятна и наситена с положителни емоции ваканция.
Пожелаваме ви много слънце, весели моменти и незабравими спомени – Весело лято!
Бебе Маркет София - http://bebemarket.bg/bg